bookmate game
bg
Böcker
Никола Бьогле

Последното послание

  • Мирослава Левковаhar citeratför 7 dagar sedan
    Относно границите на теорията за Големия взрив, колебанията около нулевия момент и принципа на The big bounce (Скокът на Вселената), ще си доставите удоволствие (или страх), ако прочетете блестящия Етиен Клайн, и по-специално неговия труд Discours sur l’origine de l’Univers (Flammarion) („Изследване върху произхода на Вселената“, изд. Flammarion). Изненада ви чака и ако се запознаете със статиите на физика и математик Роже Пенроз, който работи от години върху своя модел на „цикличната Вселена“. А публикацията от юни 2006 г. на физика Антъни Зи от калифорнийския университет в Санта Барбара и на колегата му Стивън Хсу от университета в Орегон ще ви заинтригува, както се случи и с мен.
  • Мирослава Левковаhar citeratför 7 dagar sedan
    Силиконовата долина… Гиганти, чиято философия е превъзходно обобщена от журналиста Гийом Ернер: „Изводът от историята? Ами ето го. Оставете децата си под властта на екраните, докато производителите на екрани продължават да оставят децата си под властта на книгите“.
  • Мирослава Левковаhar citeratför 7 dagar sedan
    А на тези, които все още се съмняват, горещо препоръчвам да прочетат La Fabrique du crétin digital – Michel Desmurget (изд. Seuil) („Фабрика за дигитални кретени“ от Мишел Десмюрже), La Civilisation du poisson rouge. Petit traité sur le marché de l’attention – Bruno Patino (Grasset) („Цивилизацията на аквариумната рибка. Кратко изложение на търговията с внимание“ от Бруно Патино) и да изгледат или прочетат няколко изказвания на покаялия се Тристан Харис (бивш „продуктов философ“ в гугъл), основател на движението Time Well Spent
  • Мирослава Левковаhar citeratför 7 dagar sedan
    Ето защо ние сме убедени, че в дифузното фоново лъчение се крие послание. Някой код, формула, а защо не, идея…
  • Мирослава Левковаhar citeratför 8 dagar sedan
    – Повечето от приложенията, които цитирате, са безплатни; как фирмите от областта на електронните комуникации печелят пари, за да плащат на „Олимп“?

    – Много просто, колкото повече време ползвате дадено приложение, толкова повече взаимодействате с него и доставяте информация на някое търговско дружество: какво харесвате или не харесвате, хората, с които се срещате, нивото ви на владеене на език, локациите ви, възрастта на децата ви, страховете ви, надеждите ви. Данните след това се препродават на други компании, които ще ги използват, за да ви пратят реклами, съвпадащи с вашия профил. Ето откъде идват парите. Представете си жена, която няма нито едно съвпадение в тиндър; е, това е изключително ценна информация за ателиета за красота, за стажове за придобиване на самочувствие, та даже за платени запознанства. От това гигантите в мрежата печелят луди пари, от които „Олимп“ взима значителен процент.
  • Мирослава Левковаhar citeratför 8 dagar sedan
    От моя гледна точка, тук е най-страшното. Повечето от приложенията, които прилага „геймификацията“, са приоритетно предназначени за младите. Те ги поставят в състояние на постоянна тревога, тласкат ги да коментират, да харесват или да не харесват нещо, да критикуват колкото се може по-първосигнално, в пълна противоположност с интелекта, който изисква време за размисъл. С едно натискане на бутон ги превръщат в машини, лишени от проницателност. Е, не всички
  • Мирослава Левковаhar citeratför 8 dagar sedan
    Както при тиндър, казвате си, че може да получите друга „награда“ след пет или шест страници. „Геймификацията“ е налице, а потребителят е попаднал в пъклена спирала. Независимо коя е масовата социална мрежа, принципът е еднакъв.
  • Мирослава Левковаhar citeratför 8 dagar sedan
    прелиствате“ още и още, с надеждата, че пак ще изживеете това усещане за блаженство. Тиндър престава да бъде приложение за запознанства, той се превръща в игра. В „Олимп“ впрочем нарекоха този метод „геймификация“
  • Мирослава Левковаhar citeratför 8 dagar sedan
    Неизвестността сама по себе си носи неудовлетворение. Тя създава толкова напрегната ситуация на очакване и на надежда, че когато най-сетне дойде наградата, удоволствието е многократно по-голямо. В този случай е достатъчно да намериш добрия баланс между съмнение и награда, за да зарибиш хората с някоя игра или приложение
  • Мирослава Левковаhar citeratför 8 dagar sedan
    За разлика от глада, жаждата или сексуалното желание, нашата слабост към допамина няма граници на задоволяване. Това желание е ненаситно. И създателите на приложения като фейсбук, инстаграм и подобни са се възползвали именно от този недостатък на човешката психология. Така са измислили и лайка: получавам поздравления и щрак… доза допамин!
fb2epub
Dra och släpp dina filer (upp till fem åt gången)